dobrovolníci v rodinách

Chcete spolu s námi pomáhat dětem a trávit s nimi volný čas? Chcete jim pomáhat s učením, chodit na procházky a hrát si s nimi? Pak čtěte dále.

Přečíst si můžete také náš informační leták.

Náš dobrovolník

• rád tráví čas s dětmi
  • nečeká finanční satisfakci
  • je ochoten věnovat dlouhodoběji alespoň hodinu týdně svého volného času
  • chce předávat své zkušenosti na tom pravém místě
  • je starší 18 let, ale jinak na jeho věku nezáleží
  • nemusí disponovat speciálními znalostmi a dovednostmi
  • má chuť dělat i něco navíc

Co našim dobrovolníkům nabízíme

• pravidelné supervize vedené zkušeným supervizorem
  • kontakt s koordinátorem dobrovolníků
  • zdarma vstupní školení a průběžná vzdělávání
  • možnost získání osvědčení o aktivní účasti v projektu
  • pojištění
  • zkušenost v práci s dětmi z rodin ohrožených sociálním vyloučením
  • činnost v kolektivu podobně naladěných lidí

Co od našich dobrovolníků očekáváme

• mlčenlivost a diskrétnost ve vztahu k rodině i organizaci
  • trestní bezúhonnost
  • zdravotní způsobilost, osobnostní zralost a emoční stabilitu
  • účast na setkáních s dítětem, supervizích a hodnotících schůzkách
  • kontakt dle potřeby s koordinátorem dobrovolníků
  • ukončené středoškolské studium s maturitou
  • ochotu dojíždět za dítětem v rámci MHD

Náplň dobrovolnické činnosti

• dobrovolník dochází zpravidla na 1-3 hodiny týdně za konkrétním dítětem
  • společně se věnují aktivitám, které jsou stanoveny v půlročním individuálním plánu (tyto činnosti vychází z individuálních potřeb dítěte)
  • činnosti zahrnují pomoc při domácí přípravě do školy, psaní úkolů a přípravu na zkoušky, hledání smysluplného využití času, asistenci při volnočasových aktivitách, ale především také hry, společné povídání a relaxaci.
  • dobrovolník podepisuje smlouvu, ve které se zavazuje k dodržování pravidel spolupráce a minimálně 6 měsíční aktivitě.
  • zasílá pravidelná písemná hodnocení společných setkávání s dítětem
  • je  dítěti oporou, parťákem a pomocníkem

Co není náplní činnosti dobrovolníků v rodinách

• dobrovolník nemusí dělat nic, v čem mu brání překážky, čeho se obává a co mu činí nepříjemnosti
  • nemusí také plnit nestandardní požadavky rodiny, které nejsou v souladu s původní dohodou
  • dobrovolník není odborník pro rodiče, právník, psycholog ani misionář
  • dobrovolník nekomunikuje svým jménem s jinými institucemi
  • dobrovolník si nevodí dítě k sobě domů
  • neinvestuje do rodiny ani do dítěte žádné finanční prostředky
  • dobrovolník není „kámoš napořád“

Od zájemce k dobrovolníkovi

• Chcete být dobrovolníkem v rodině? Kontaktujte naši koordinátorku, Bc. Zuzanu Černou, tel.: 777 734 183, 730 852 858, e-mail: ZhoB5fed9.IB52~f05Fu6YUSZbnu5.~_T-M.
  • Elektronicky vám zašleme vstupní dotazník pro zájemce.
  • Pozveme si vás ke vstupnímu rozhovoru a na vstupní školení, které je nedílnou součástí přípravy budoucího dobrovolníka. Zde získáte všechny potřebné informace.
  • Po náležité přípravě vám co nejdříve zprostředkujeme kontakt s konkrétní rodinou, za kterou budete docházet do jejího domácího prostředí, azylového domu či na jiné, předem dohodnuté místo.
  • S dítětem se budete pravidelně setkávat dle svých časových možností i možností rodiny.
  • V průběhu spolupráce určitě sledujte svůj email. Budeme vám posílat instrukce a jiné důležité informace, ale také nabídky různých kurzů.

Již teď se na Vás těšíme, a pokud si nejste jisti, zda se můžete připojit k projektu „Dobrovolníci v rodinách“, a chcete přesto nějakou formou pomoci, neváhejte se na nás obrátit, společně vymyslíme, čím byste mohli přispět.

Kontakt:

Bc. Zuzana Černá; tel. 777 734 183;730 852 858, e-mail: ZhoB5fed9.IB52~f05Fu6YUSZbnu5.~_T-M.